Twitter Feed

SUBSCRIBE TO RSS FEED

Get all latest content delivered to your email a few times a month.

Three meet records tumble in final day

VISAKHAPATNAM:  Three new meets records were made on the final day of the 14th edition of the National Inter-District Junior Athletic Meet that concluded at Col, C.K. Nayudu Stadium at Ukkunagaram here on Sunday.

In the 100m hurdles event, Thanjavur’s P.M. Thabitha clocked 15.37s to better the timing registered by Shivangi Rawat of Delhi (15.68s) in 2014.  Mathura’s Suraj Kumar, in the u-16 boys’ javelin final, threw the spear to a distance of 63.75 thus erasing the 63.65-mark set by Jhajjar-based Ravinder in 2015.  In the u-16 boys 200m final, Vaishali’s Dibyendu Acharjee clocked 23.00s to eclipse Alok Kumar Singh’s 23.38s effort  in 2013.

Sitapur’s Rahul Sharma (11.49s) and Thanjavur’s Jeya Benisha Susan (1314s) emerged as the fastest athletes in the u-16 segments by winning the 100m dash.

Vizag Port chairman Krishna Babu gave away the prizes.

The results:

Boys: U-16: 100m: 1. Rahul Sharma (Sitapur, 11.49s), 2. Balkishan (Hyderabad, 11.60), 3. Shivam Vashnav (North Delhi, 11.61);  200m: 1. Dibyendu Acharjee (Vaishali, 23.00, NMR), 2. G. Dhanush Kumar  (Kadapa, 23.41), 3. Akash Yadav (North Delhi, 23.41); 100m hurdles: 1. Satyam Mishra (Varanasi, 14.24m,  NMR), K. Fadhin (Kozhikode, 14.62), 3. Yashwanth Kumar (Hyderabad, 14.63);  High Jump: 1. Ravi Kumar (Panchkula, 1.91m), 2. Akash (Sirsa, 1.88), 3. Shivjeet ( Gandhinagar, 1.88);  Javelin Throw:  1. Suraj Kumar (Mathura, 63.75m), 2. Sunny Chaudhary (Meerut, 55.22), 3. Y. Vijay (Prakasam, 54.50); Discus Throw: 1. Vikram Singh (Sirsa, 43.79), 2. Ashish (Bagpet, 39.49), 3. G. Lokesh Raj (Cuddalore, 39.21).

U-14: 100m: Anshul (North Delhi, 11.63m, EMR), 2. Ayush Raikhy (Chandigarh South, 11.81, 3. Raja Babu (North Delhi, 11.88).

 

Girls:

U-16: 100m: 1. Jeya Benisha Susan (Thanjavur,  13.14s), 2. Ananya  Jeto (Kottayam, 13.33), 2. Anu Joseph (Kannur, 13.55); 200m: 1. Madhimita Deb (West Tripuyra, 26.63s), 2. G. Reshma (Alappuzha, 2725), 3. Sushma Yadav (Lucknow, 27.62); 100m hurdles: 1. P.M. Thabitha (Thanjavur, 15.37m, NMR), 2. Vishnu Priya (Palakaad, 16.18, 3. P. Varsha (Cuddalore, 16.50); Discus Throw: 1. J. Honey Priya Vathani (Velore, 28.45m), 2. Mita Mondal (Parganas, 27.80), 3. Patil rekha (Kolhapur, 27.72); High Jump: 1. Pramilla Rajgar (Siliguri, 1.56m), 2. Mansi (Meerut, 1.53), 3. Deepika (Thanjavur, 1.53).

U-14: 100m: 1. Sanika Nate (Thane, 13.23s), 2. Aditi Parab (Thane, 13.27), 3. J. Deepthi (Warangal, 13.57).

Sorry - Comments are closed