Athletics federation of India
You are visitor No: 1234334

Four sprinters cross national record mark in U16 boys’ 200m final

20-Nov-2017 19:05

Four sprinters cross national record mark in U16 boys’ 200m final

November 20, Vijayawada (AP): There are events in Athletics where records are broken but rarely do we see four athletes breaking a record in one single event. This happened on the last day of the Coromandel- 33rd National Junior Athletics Championships 2017 in the final of the boys' U16 200m dash at the Acharya Nagarjuna University athletics ground here today. 

Delhi sprinter Nisar Ahmed grabbed the gold medal of the event and established a new national record of 21.73s by breaking previous record of 22.11s. Three more athletes crossed the 22.11s mark with Karan (Maharashtra, silver) 21.99s, Shashikantha (Karnataka, bronze) 22.00 sec and Satnam Singh (AFI-Punjab, fourth) 22.04s.

Another record breaking performance came in the boys' U18 triple jump where Mani Raj (Tamil Nadu) clinched the gold with 15.83m breaking previous record of 15.63m.

There were six new meet records performances as well on the last day of the championships today. In U18 boys' 200m race, Akshay Nain (Delhi) set a new meet record of 21.59s equalling previous record of 21.59s set by Jijin Vijayan of Kerala in 2011. In U20 boys' 200 metres, Akshay Kumar of UP broke meet record of Mohit (Haryana, 21.35s) by his gold winning performance of 21.28sec.

Another glorious performance came in U18 boys’ 2000m steeplechase where five athletes crossed previous meet record with Raj Kumar (Delhi) winning gold in five minutes 51.90s breaking his own 2016 record of six minutes 02.69 seconds. Vikash (Haryana, silver) with the timing of 5:55.74, Vikas (Maharashtra, bronze) 5:57.45, Mohammed Noor (UP, fourth) 5:57.90 and Granwil (Kerala, fifth) 6:02.13 all crossed the previous meet record. 

In girls' U20 200m, Jisna Mathew (AFI) broke previous meet record of 24.28sec set by Nirupama in 2010 with a stellar performance of  24.24s while in girls' U20 3000m steeplechase, Khushboo set new meet record of 10:55.54 breaking 11.04.80 record set by Parul Chaudhary in 2014.

In U20 boys’ 4X400m relay, Haryana set a new meet record of 3:11.03 displacing the decade old record of 3:14.13 set by Kerala in 2005.

Haryana with a total of 408 points finished as the Overall Champion of the championship while Uttar Pradesh shared the Boys Team Championship title with Haryana with 221pts. Kerala (230pts) won the Girls Team Championship title.

Best athletes:
Boys’ U20, Kamalraj K (Triple Jump, 16.41m, 1102pts, TN)
Boys’ U18,  Dipender Dabas (Shot put 5kg, 20.99m, 1180pts, Haryana)
Boys’ U16, Vikas Yadav (Javelin Throw 700gms, 74.73m, 1026pts, Maharashtra)
Boys’ U14, Avinash Kumar (Long Jump, 6.79m, 877pts, Bihar)
Girls’ U20, Jisna Mathew (400m, 53.52s, 1068pts, AFI)
Girls’ U18, Rubina Yadav (High Jump, 1.81m, 1033pts, Haryana)
Girls’ U16, Thabitha (100m hurdles, 14.56s, 948pts, TN)
Girls’ U14, Srusthi Shetty (100m, 12.74s, 850pts, Maharashtra)

Results of all the finals today:

Junior Boys U20 – 1000m : 1) Kisan Tadvi (Maharashtra) 30.41.57,  2) Arjun Kumar (Uttar Pradesh) 30.47.91,  3) Mohan Saini (Uttarkhand) 31.12.45

Junior Girls U20 – 3000m: 1) Pooja K M (Haryana) 9.46.48, 2) Kavita Yadav (Uttar Pradesh) 9.52.10,   3) Babitha C. (Kerala) 9.55.62

Junior Girls U20 – Hammer Throw:  1) Manpreet Kaur (AFI Punjab) 48.17m,  2) Shital (Haryana)  47.17m,  3) Bhateri (Haryana) 46.21m

Youth Boys U18 3000m: 1) Gurpreet  (Haryana) 8.43.35,  2) Avdhesh Kumar (Telangana) 8.43.60,  3) Avinash Patel  (Uttar Pradesh) 8.43.71

Girls U16 High Jump:  1) Khyati Mathur (Uttar Pradesh) 1.63m, 2) A.Kevinaa Ashwine (Tamil Nadu) 1.61m, 3) Mansi (Uttar Pradesh) 1.61m

Boys U16 200m :  1)Nisar Ahemad (Delhi)  21.73,  2)Karan Hegiste (Maharashtra) 21.99, 3) Shashikantha V.A (Karnataka) 22.00

Girls U16 200m : 1) J.Deepthi (Telangana) 25.43,  2) Madhumita Deb (Tripura) 25.74,  3)Chaarvi Poojari (Maharashtra)  26.14

Youth Boys U18 200m  :  1) Akshay Nain (Delhi)21.59,  2) Rashid (Uttar Pradesh) 22.03,  3) Sahil (AFI-Punjab) 22.16

Youth Girsl U18 200m: 1) Ancy Sojan (Kerala)  24.75, 2) Fajashree Prasad (West Bengal)  24.90,  3) Kiran (Haryana) 25.11

Junior Boys U20 Javelin Throw:  1) Manjinder Singh (AFI-Punjab) 66.72m,  2) Arshdeep Slhgh (AFI-Punjab) 65.28m,  3) Abhishek Drall (Delhi)  64.88m

Junior Boys u20 200m:  1) Akash Kumar (Uttar Pradesh)  21.28,  2) Rahul Kadam (Maharashtra) 21.87,  3) Rejaul Molla (West Bengal)  22.02

Junior Girls U20 200m:  1) Jisna Mthew (AFI)  24.24 , 2) R.Vithya (Tamil Nadu) 24.66,3) Vijaya Kumar (Uttar Pradesh)  24.81

Girls Outdoor Pent  : 1) Deepika  (Tamil Nadu) 2935, 2) Poorva Sawant (Maharashtra) 2828, 3) Juhisunthaana  (Tamil Nadu) 2819

Girls U16 800m : 1) Tai Bamhane (Maharashtra) 2:13.62, 2) Sandra A (Kerala) 2:17.24, 3) D.Bhagyalaxmi  (Telangana) 2:17.54

Boys U16 800m : 1) Vaseem Tomar (Uttar Pradesh) 1:56.47, 2) Summit Kharab (Manipur) 1:57.53, 3) Mandeep (Haryana )1:58.06

Youth Boys U18 800m Run: 1) Abhishek Mathew (Kerala) 1:52.84, 2) N.Sreekiran (Tamil Nadu) 1:52.95, 3)Monu Sharma (Maharashtra) 1:53.34

Youth Girls U18 800m Run: 1) Ankita Chahal (Delhi) 2:12.47, 2) P. Kavya (Telangana) 2:13.11, 3) L. Samyasri (Tamilnadu) 2:13.43

Junior Boys U20 800m Run: 1) Amoj Jacob (Delhi) 1:52.46, 2) Abin Sajan (Kerala) 1:52.98, 3) Anikesh (Himachal Pradesh) 1:53.18

Junior Girls U20 800m Run: 1) Abitha Mary Manuel (Kerala) 2:08.90, 2) Sukhwant Kaur (Rajasthan) 2:10.80, 3) Sunil Kumari (Haryana) 2:12.02

Youth Girls U18 Heptathlon: 1) Sonka Jattan (Haryana) 4169,  2) N.Nagapriya (Tamil Nadu) 4126, 3) Sonu Kumari (Haryana) 4061

Youth Girls U18 2000m Steeplechase: 1) Kajal Sharma (Uttar Pradesh) 7:29.69, 2) Gayathri G (Kerala) 7:31.44, 3)Smitha Dr (AFI) 7:46.93

Junior Girls U20 3000m Steeplechase: 1) Khusboo Gupta (Uttar Pradesh) 10:55.54 %, 2) Komal Jagdale (Maharashtra) 11:12.62, 3) Priyanka Kasana (Rajasthan) 11:13.70

Boys U18 2000m Steeplechase: 1) Rajkumar  (Delhi) 5:51.90 %, 2) Vikash (Haryana) 5:55.74 %, 3) Vikas Poonia (Maharashtra) 5:57.45 %

Junior Boys U20 3000m Steeplechase: 1) Bibin George (Kerala) 9:28.22, 2) Gursewak Slhgh (AFI-Punjab) 9:43.72, 3) Naveen Malik (Haryana) 9:45.43

Junior Girls U20 4x400m Relay:  1) Kerala ‘C’ 3.51.00  2) Tamil Nadu ‘B’ 4.02.77  3) Andhra Pradesh ‘E’ 4.41.45

Junior Boys U20 4x400m Relay:  1) Haryana ‘A’  3.11.03  2) Delhi ‘F’  3.14.89  3) Kerala ‘D’  3.15.43
 

    Tags :

Upcoming Events

Events

Online Media Partner