Athletics federation of India
You are visitor No: 1234331

NIDJAM 2017 ends with record participation from across India

26-Nov-2017 20:06

NIDJAM 2017 ends with record participation from across India

AFI Media

Nov 26, Visakhapatnam: The 15th National Inter-District Junior Athletics Meet concluded today with a record number of participation and several new meet records at the Golden Jubilee Port Trust ground here.  A total of 4686 entries were received this year and a record number of 4283 athletes from 424 districts of India participated in 30 athletics disciplines.

On Sunday, the final day of three-day junior championship ended with 9 new meet records.

In the U14 Boys 100m, Raja Babu (North East Delhi- Delhi) won the gold with a meet record timing of 11.26s. Even silver medallist Aman Khokhar from UP-Etawah bettered the previous meet record with his timing of 11.54s. Ajay Rawat won bronze with 11.66s.

In Boys' U16 javelin throw, Sudama (Bihar- Jamui) won gold with new meet record of 64.45m. He broke the previous record of 63.75m. Sunny Choudhary of UP-Meerut won silver with 60.85m effort while Vivek Singh of UP-Etawah won bronze with a distance of 56.72m.

Bijender of Sonipat (HR) won high jump in U16 Boys' category with a new meet record of 1.92m breaking previous record of 1.91m. Yashas of Budaa(Karnataka) won silver with 1.89m and Suraj from West Delhi jumped 1.86m for bronze.

Meanwhile, four runners crossed the previous meet record of 50.63s in U16 Boys' 400m race. Deepak (Haryana- Jind) won gold with the new meet record of 50.08s while G.Dhanush of Andhra Pradesh (Y.S.R..Kadapa) won silver with the timing of 50.28s and K.Arvind won bronze clocking 50.42s.

In U14 Girls' 100m, Srushti from Mumbai Suburb won gold with a new meet record of 12.83s. Silver medallist Necole Anna of Budaa (Karnataka) clocked timing of 12.84s while Sharun Maria of Nilgiris (TN) settled for the bronze with 13.28s time.

In U16 Boys' 100m hurdles, Aditya of Dhanbad (Jharkhand) won gold with 13.51s after breaking previous record of 13.80s. Silver medallist Ritesh of North West Delhi clocked timing of 13.79s and with a timing of 13.81s, Divya Sundar from North Parganas (WB) won bronze.

In 100m Hurdles for U16 Girls', P.M.Thabitha from Thanjavur won gold with a new meet record of 15.09s. Anjana from Thiruvananthapuram (Kerala) won silver with 15.99s timing while Aleena from Kottayam (Kerala) won Bronze clocking 16.29s.

 

 In U16 Girls high jump, Aprarna won gold with a new meet record of 1.65m. Varsha from Palakakd (Kerala) won silver clearing a height of 1.59m and A.Kevina from Tiruchchirappalli (TN) won bronze with 1.59m effort.

 

As the day ended there were four emerging players from each category. Long Jumper Roushan Kumar (6.76) won the best athlete award in U14 Boys category with cumulative points of 871. Srushti Shetty(12.83s) with his 100m performance won best athlete in U14 Girls category with 834 points. In the U16 Boys category, best athlete award went to Anurag (6.82m) for Long Jump with 884 points. Coleshiya (5.56m) for long jump won best athlete award in the U16 Girls category with 903 points.

 

Results of day 3:

Boys U16 – 400m : 1) Deepak K ( Jind – Haryana ) 50.08  2) G.Dhanush Kumar (Y.S.R.Kadapa – AP) 50.28  3) K.Aravind  ( Mahabub Nagar – Telangana ) 50.42

Girls U16 – 400m : 1) Priscilla Daniel ( Thiruvananthapuram – Kerala ) 59.90 2) Florence Barla ( Ranchi – Jharkhand ) 1.00.35  3) Aarya Sinkar ( Ratnagiri – Maharashtra )  1.01.88

Boys U14 – 100m : 1) Raja Babu ( North-East Delhi – Delhi) 11.26  2) Aman Khokhar ( Etawah – UP ) 11.54  3) Ajay Rawat ( New Delhi – Delhi ) 11.66

Girls U14 – 100m : 1) Srushti Shetty ( Mumbai Suburb – Maharashtra )  12.83  2) Neole Anna ( Budda – Karnataka )  12.84  3) Sharun Maria ( Nilgiris – Tamil Nadu )  13.28

Boys U16 – Javelin Throw: Sudama Kumar Yadav  ( Jamui – Bihar )  64.48m 2) Sunny Choudary ( Meerut – UP ) 60.88m  3) Vivek Singh ( Etawah – UP ) 56.72m

Boys U16 – High Jump:  1) Bijender ( Sonipat – Haryana ) 1.92m 2) Yashas p ( Budda – Karnataka ) 1.89m 3) Suraj Yadav ( West Delhi – Delhi )  1.86m

Girls U16 – Discus Throw: 1) Bugad Aditi ( Kholapur – Maharashtra )  37.59m  2) Sania Danish ( Kanpur – UP ) 34.04m  3) Tannishta Dines ( Bombay City – Maharashtra ) 30.87m

Girls U16 – 100m Hurdles: 1) P.M.Thabitha  ( Thanjavur – Tamil Nadu )  15.09  2) Anajana M S ( Thiruvananthapuram – Kerala ) 15.99   3) Aleena Varghese ( Kottayam – Kerala ) 16.29

Boys U16 -  100m Hurdles: 1) Aditya Prakash ( Dhanbad – Jharkhand )  13.51  2) Ritesh Choudhary ( North West Delhi – Delhi )  13.79  3) Dibya Sundar ( North Parganas – West Bengal ) 13.81

Boys U16 – 200m :  1) Shivam Vashnav ( North Delhi – Delhi )  22.79  2) Balkishan ( Alwar – Rajasthan ) 3) Parmjeet ( Kaithal – Haryana )

Girls U16 – 200m : 1) Madhumita Deb ( West Tripura – Tripura ) 26.28 2) Poojari Chaarvi ( Thane – Maharashtra ) 26.42  3) Grace Maria Wilson ( Thiruvananthapuram – Kerala ) 27.49

Girls U16 – High Jump : 1) Aparna Ghosh ( North Parganas – West Bengal )  1.65m  2) Varsha Muraleedharan ( Palakad – Kerala )  1.59m 3) A. Kevina Aswin ( Trichy – Tamil Nadu ) 1.59m

Boys U16 – Discus Throw : 1) Ashish ( Bagpat – UP) 48.87   2) Manish Jogi ( Bhopal – Madhya Pradesh )  44.66 3) Ashish ( Fatehabad – Haryana )  41.79

 

Day 3 Results - Click Here

Complete Results - Click Here

Upcoming Events

Events

Online Media Partner